Επιστημονικο Προγραμμα

Οι εργασίες του 1ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Νευροψυχολογίας θα ξεκινήσουν το πρωί της Παρασκευής, 27 Απριλίου 2018 και θα ολοκληρωθούν το απόγευμα της Κυριακής, 29 Απριλίου 2018.

Παρασκευή, 27 Απριλίου 2018

09:00 – 10:00 Προσέλευση – Εγγραφές

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
10:00 – 12:00 ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Ενότητα Νο1
ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ Μέρος 1ο
Πρόεδρος: Ιωάννης Ζαλώνης

Αίθουσα «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
10:00 – 12:00 ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Ενότητα Νο2
ΝΕΥΡΟΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ, ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΙΕΓΕΡΣΗ,
Πρόεδρος: Παναγιώτης Τούλας

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
12:00 – 13:30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΔΙΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΚΛΙΝΙΚΟΥ
ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟΥ: ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΝΩΤΙΑΙΟΥ ΜΥΕΛΟΥ
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ
Προεδρείο: Ελευθερία Αντωνιάδου, Λάμπρος Μεσσήνης

Αίθουσα «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
12:00 – 13:30 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Νο1
ΝΕΥΡΟΑΝΑΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΙΚΗΣ
ΠΡΟΣΟΧΗΣ / ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
Συντονιστής: Ευθύμιος Αγγελάκης

Αίθουσες «ΟΛΥΜΠΙΑ» και «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
13:30 – 15:30 Διάλειμμα

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
15:30 – 17:30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΛΟΓΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΓΓΕΙΑΚΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ
ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ: ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΤΗ ΝΟΗΣΗ
Προεδρείο: Κωνσταντίνος Πόταγας, Δημήτριος Κασελίμης

Αίθουσα «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
15:30 – 17:30 ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Ενότητα Νο3
ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Μέρος 1ο,
ΔΙΚΑΝΙΚΗ ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ, ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ
ΣΤΑΘΜΙΣΗ ΨΥΧΟΜΕΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ
Προεδρείο: Λάμπρος Μεσσήνης, Γρηγόριος Νάσιος

Αίθουσες «ΟΛΥΜΠΙΑ» και «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
17:30 – 18:00 Διάλειμμα

 Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
18:00 – 19:30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ
Πρόεδρος: Παναγιώτης Γ. Παπαθανασόπουλος

20:00 Τελετή Έναρξης
Προσφώνηση
από τον Πρόεδρο του Συνεδρίου Καθηγητή κ. Ιωάννη Ζαλώνη
Χαιρετισμοί
Αναγόρευση Επίτιμων Μελών: George Paxinos, Andrew Papanicolaou,
Michael Petrides, Ιωάννης Ευδοκιμίδης, Αθανάσιος Καράβατος, Άννα Κοκκέβη,
Παναγιώτης Γ. Παπαθανασόπουλος, Κατερίνα Στεφανίδη-Krier

Κεντρική Διάλεξη
Πρόεδρος: Μαίρη Κοσμίδου
“Clinical neuropsychology in Europe and worldwide – Lessons from FESN, the
EFPA and from a survey on core competencies in training across the world”
Erik Hessen

Σάββατο, 28 Απριλίου 2018

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
09:00 -10:00 ΔΙΑΛΕΞΗ
Πρόεδρος: Κωστής Προύσκας

10:00-11:30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΝΟΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ
ΣΤΗΝ ΠΛΑΓΙΑ ΜΥΑΤΡΟΦΙΚΗ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ
Πρόεδρος: Ιωάννης Ευδοκιμίδης, Ιωάννης Ζαλώνης

Αίθουσα «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
10:00 – 11:30 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Νο2
SOCIABLE: H ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
ΤΗΣ ΝΟΗΤΙΚΗΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ
Συντονίστρια: Αντωνία – Ντανιέλα Μικέλη

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
11:30 – 13:00 ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Ενότητα Νο4
ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ Μέρος 2ο
Πρόεδρος: Μάριος Κωνσταντίνου

13:00-14:00 ΔΙΑΛΕΞΗ
Πρόεδρος: Νικόλαος Σμυρνής
“Ο ρόλος της Νευροψυχολογικής αξιολόγησης στην ανάπτυξη Φαρμάκων για το
Κεντρικό Νευρικό Σύστημα “
Γεώργιος Παπαζήσης

Αίθουσες «ΟΛΥΜΠΙΑ» και «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
14:00 – 15:30 Διάλειμμα
14:30 – 15:30 Γενική Συνέλευση ΕΝΨΕ (μόνο για τα μέλη)

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
15:30 – 16:30 ΔΙΑΛΕΞΗ
Πρόεδρος: Ηλίας Κούβελας
“Εγκέφαλος και Νους: Πoιος είναι η μαριονέτα και ποιος ο Μαριονοπαίκτης?”
George Paxinos

 

16:30 – 17:30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΡΑΝΙΟΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ
ΚΑΚΩΣΗ
Προεδρείο: Μαίρη Κοσμίδου, Λάμπρος Μεσσήνης

Αίθουσα «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
16:30 – 17:30 ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Ενότητα Νο5
ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Μέρος 2ο,
ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ
ΥΓΕΙΑ, ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ Μέρος 3ο
Πρόεδρος: Μάριος Κωνσταντίνου

Αίθουσες «ΟΛΥΜΠΙΑ» και «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
17:30 – 18:00 Διάλειμμα

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
18:00 – 19:30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ
Προεδρείο: George Paxinos, Παναγιώτης Μπεχράκης

Αίθουσες «ΟΛΥΜΠΙΑ» και «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
19:30 Λήξη Προγράμματος

Κυριακή, 29 Απριλίου 2018

 Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
10:00 – 11:15 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΗΠΙΑ ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΕΞΑΣΘΕΝΙΣΗ ΚΑΙ ΑΝΟΙΑ : ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ
ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΚΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ
ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΓΝΩΣΗ ΤΗΣ
ΜΕΤΑΠΤΩΣΗΣ
Προεδρείο: Δέσποινα Μωραΐτου, Γλυκερία Τσεντίδου

Αίθουσα «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
10:00 -11:30 ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Ενότητα Νο6
ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ
ΕΚΤΙΜΗΣΗ Μέρος 2ο
Πρόεδρος: Μαριέττα Παπαδάτου – Παστού

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
11:15 – 13:00 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΔΙΚΤΥΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΣΤΑ ΑΓΓΕΙΑΚΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ: Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΚΑΙ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ, ΑΝΑΚΑΜΨΗ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
Προεδρείο: Χαρίκλεια Πρώιου, Άννα Τσιακίρη

Αίθουσα «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
11:30 – 13:00 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Νο3
ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΜΝΗΜΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΓΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΣ ΜΕ ΗΠΙΑ ΝΟΗΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ
Συντονίστρια: Ελένη Τσάνταλη

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
13:00 – 14:00 ΔΙΑΛΕΞΗ

Πρόεδρος: Andrew Papanicolaou
“Dorsal Simultanagnosia: A potential mechanism for disruption of visual
processing in aging”
Linas Bieliauskas

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
14:00 – 15:00 Διάλειμμα
15:00 -16:30 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ ΚΑΙ ΝΕΥΡΟΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΙΚΩΝ. ΚΛΑΔΟΣ ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ
Πρόεδρος: Μαριέττα Παπαδάτου – Παστού

Αίθουσα «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
15:00 -16:30 ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ Ενότητα Νο7
ΝΟΗΤΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ, ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ, ΓΗΡΙΑΤΡΙΚΗ ΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, ΠΑΙΔΟΝΕΥΡΟΨΥΧΟΛΟΓΙΑ Μέρος 3ο
Πρόεδρος: Αθανασία Λιοζίδου

Αίθουσα «ΟΛΥΜΠΙΑ»
16:30-17:30 ΔΙΑΛΕΞΗ
Πρόεδρος: Αλεξάνδρα Οικονόμου

“Ένα εναλλακτικό πρότυπο μνήμης εννοιών”
Andrew Papanicolaou

Αίθουσες «ΟΛΥΜΠΙΑ» και «ΑΙΓΑΙΟ & ΛΗΜΝΟΣ»
17:30-18:00 Τελετή Λήξης Συμπεράσματα Συνεδρίου
Βράβευση των Καλύτερων Ηλεκτρονικά Αναρτημένων Ανακοινώσεων του Συνεδρίου